Jak uniknąć wpadnięcia w spiralę kredytową.

Spirala kredytowa to pułapka, w którą wpadło wiele osób. Polega ona na tym, że osoba ma zobowiązania kredytowe, którym nie potrafi sprostać i żeby spłacić jeden kredyt zaciąga inny, co jeszcze bardziej pogłębia problem. Sytuacja finansowa takich osób jest często dramatyczna. Jeśli mają już kredyty różnego typu, to banki zwykle odmówią im kolejnych.

Jedyną możliwością dla takich osób jest wzięcie pożyczki w instytucji pozabankowej, udzielają one pożyczek na mniej restrykcyjnych zasadach niż banki. Problem tkwi w tym, że pożyczki te są dużo droższe niż kredyty oferowane przez banki i osoba zadłużona zmuszona jest zadłużać się jeszcze bardziej i na dodatek ponosić duży koszt tego zadłużenia. Spirala kredytowa to zjawisko, któremu łatwiej jest zapobiegać niż sobie później z nim radzić. Wiele osób bierze kredyty gotówkowe, czy inne, gdzie tylko może, a to się później może stać problemem. Sytuacja finansowa może się zmienić i to co teraz wydaje się małą ratą, w przyszłości może stać się zbyt dużym obciążeniem.


Jak uniknąć wpadnięcia w spiralę kredytową

Jeden, drugi, trzeci kredyt, pogorszenie sytuacji finansowej – nie trzeba wiele, aby wpaść w spiralę kredytową. Banki chętnie przyznają kredyty gotówkowe, jeszcze łatwiej jest otrzymać pożyczkę z pozabankowej instytucji, to sprawia, że ludzie zbyt mocno się zadłużają. Osoba, która wpadnie w spiralę kredytową, aby spłacić jedne kredyty, bierze następne.

Nie jest to sytuacja komfortowa, by jej uniknąć, trzeba rozsądnie brać kredyty, najlepiej tylko wtedy, kiedy rzeczywiście są potrzebne. Trzeba także szukać tanich kredytów. Im niższy koszt kredytu, tym mniejszą ratę trzeba spłacać. Dobrym sposobem na uniknięcie nadmiernego zadłużenia jest branie kredytów poniżej swoich zdolności kredytowych. Sytuacja finansowa może się pogorszyć, więc jeśli raty nie będą duże będzie można je mimo pogorszenia sytuacji finansowej zapłacić. Dobrze jest mieć fundusz awaryjny, czyli zaoszczędzone pieniądze, które można wykorzystać, jeśli sytuacja finansowa się pogorszy i trudniej będzie spłacać raty kredytów.