Preferencyjne kredyty dla młodych małżeństw

W wielu przypadkach oferty kredytów specjalnych, czyli takich na preferencyjnych warunkach kierowane są do grup społecznych, które nie mogą pozwolić sobie na skorzystanie z nich w normalnych warunkach. W ten sposób państwo realizuje jednocześnie kilak polityk mających na celu po pierwsze aktywizację pewnych tych grup społecznych, a także stworzenie warunków do rozwoju określonych branż. W ten sposób działają właśnie preferencyjne kredyty dotyczące młodych małżeństw, jeśli idzie o możliwość sfinansowania z kredytu zakupu nieruchomości.

Wysokie koszty mieszkań i domów na polskim rynku powodują, iż brak takiego wsparcia doprowadził by do sytuacji po pierwsze nieodpowiedniej, czyli zbyt małej ilości lokali budowanych, a także braku możliwości ich kupienia przez większe grono osób. Kredyty dla młodych małżeństw realizowane są na podstawie programu rodzina na swoim, który umożliwia sfinansowanie w pierwszych ośmiu latach spłaty kredytu, aż do pięćdziesięciu procent sumy kredytu wraz z odsetkami.

Jest to znacząca pomoc, zwłaszcza dla osób, które na początku nie miałyby odpowiedniej zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu w dużych sumach.

Program ten z tego powodu cieszy się sporą popularnością, choć zdecydowanie ze względu na możliwość sfinansowania lokali tylko do siedemdziesięciu metrów powierzchni nie jest przeznaczony dla wszystkich.