Kredyty o mniejszej skali zabezpieczeń

Banki rywalizując o klienta coraz bardziej starają zachęcić go do brania kredytów poprzez zmniejszanie wszelkich obciążeń wynikłych z biurokratyzmu tych instytucji. Chodzi oczywiście o to, że każda procedura bankowa obarczona jest ze względu na konkretne przepisy koniecznością poświęcenia znacznej ilości czasu na jej przebrnięcie. Wymagane są liczne dokumenty, które trzeba przygotować, bądź podpisać.

W wielu przypadkach dotyczących tych obostrzeń banki coraz bardziej idą klientom na rękę. Oczywiście dotyczy to w znacznym stopniu klientów stałych, czyli takich, których reputacja jest przez banki oceniana wysoko. Stały klient z perspektywy banku to taki, który posiada konto lub inne usługi finansowe w danym banku dzięki czemu bank może w prosty sposób dokonać kalkulacji na przestrzeni lat jego zdolności kredytowej. Dodatkowo coraz częściej oferty kierowane są do osób, które posiadają tak zwaną historię kredytową, czyli zaciągały jakieś zobowiązania w postaci kredytu i regularnie je spłacały.

Dla banków takie osoby są szczególnie pożądane, gdyż dają pewne gwarancje rzetelności, zwłaszcza w przypadku kredytów konsumpcyjnych, gdzie zdolność kredytowa nie musi być obliczana na konieczność spłaty wysokich sum. Coraz częściej banki udzielają, także możliwości zaciągania zobowiązań w szybki sposób na przykład do posiadanego rachunku.