Kredyty zaciągane w rachunku bankowym

Posiadanie linii kredytów w rachunku bieżącym jest wygodnym sposobem dla wielu osób finansowania bieżących zobowiązań z przyszły dochodów. Banki swoim stałym klientom posiadającym stałe dochody i rachunek w ich placówkach chętnie je udzielają. Wynika to z faktu, iż wielu klientów potrzebuje małe kwoty i konieczność udawania się za każdym razem do placówek bankowych w celu ich zaciągnięcia oraz składanie dokumentów do tego byłoby sprawą uciążliwą. W ten sposób banki ograniczają obciążenia wobec klientów, choć oczywiście sumy takich linii kredytowych nie są wysokie.

Zdecydowanie dotyczą one kredytów konsumpcyjnych, które najczęściej są spłacane automatycznie poprzez odprowadzanie przez bank określonych sum bezpośrednio z rachunku klienta. Jest to niewątpliwie forma zabezpieczenia często stosowana przez banki, ale w wielu przypadkach, także formuła przyjazna i korzystna dla klientów, którzy nie chcą tracić czasu na zbędne wykonywanie przelewów kolejny rat kredytu.

W wielu przypadkach takie kredyty obciążone są wyższym oprocentowaniem, niż typowe na rynku, jednak często jest ono naliczane dopiero po niespłaceniu zobowiązania za jednym razem, czyli od kolejnego okresu rozliczeniowego. W wielu przypadkach przy małych kwotach zobowiązań można uniknąć, więc spłaty dodatkowych odsetek do zaciągniętego w ten sposób kredytu.