Linie kredytowe

Poszukiwanie coraz większej liczby klientów na różne usługi na rozrastającym się rynku banków w Polsce, a co za tym idzie kurczącym się ze względu na rywalizację i ograniczoną liczbę konsumentów, powoduje, że pojawia się w Polsce coraz więcej rozwiązań, które przenoszone są z krajów bardziej rozwiniętych. Jednym z takich rozwiązań są wszelkiego typu linie kredytowe udzielane na rzecz klientów posiadających w danym banku konto bankowe. Walka o klienta była szczególnie zauważalna w okresie przed kryzysem, gdzie banki prześcigały się w ilości ofert dotyczących kart kredytowych.

Linie kredytowe oczywiście udziale są, także w o wiele większych sumach, niż dla klientów indywidualnych, także dla firm i jest to forma kredytowania znana od lat. Kredyt taki nazywamy obrotowym i ma on na celu pokrywanie bieżącej działalności firmy na rzecz przyszłych wierzytelności. Można powiedzieć, że w prosty sposób została ona przeszczepiona na rynek klientów indywidualnych. Po pierwsze klienci banków mogą korzystać z linii kredytowych bezpośrednio przydzielonych do rachunków bankowych. Mogą, także korzystać z kredytu, który jest możliwy do zaciągnięcia na koncie przydzielonym do karty kredytowej.

W obu przypadkach są to kredyty konsumpcje, gdzie klienci mogą korzystać z niewielkich sum zależnych od ich stałych wpływów na koncie.